رییس انجمن وارد کنندگان سم و کود در گفتگو با فارس:

بیش از 20 درصد سموم کشاورزی وارداتی است.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود تصریح کرد: حدود 75 تا 80 درصد کود توسط شرکت‌های دولتی و شبه دولتی تأمین می‌شود و 20 تا 22 درصد توسط واردکنندگان و تولید‌کنندگان کود تأمین می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری سید مهدی حسینی یزدی در نشست خبری سومین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی گفت: در این نمایشگاه هیچ شرکت، تولید‌کننده و واردکننده بدون مجوز حضور ندارد.

حسینی یزدی بیان داشت: با برداشتن تحریم‌ها و ورود کشورهای آمریکایی، کانادایی و تولید‌کنندگان برند اصلی به امر صادرات نهاده‌های کشاورزی این امکان به کشاورزان داده می‌شود که از محصولات با کیفیت‌تری در کشاورزی استفاده شود.

حسینی در پاسخ به این سؤال که با توجه به لغو تحریم‌ها مصرف‌کنندگان این بخش چقدر باید انتظار کاهش قیمت را داشته باشند، گفت: دولت 700 تومان برای واردات هر لیتر سم و 2 هزار تومان هم برای واردات تکنیکال اخذ می‌‌‌‌کند و ثبت سموم هم 40 میلیون تومان هزینه دارد بنابراین با توجه به اینکه امکاناتی به تولید‌کننده و واردکننده داده نمی‌شود نمی‌توان انتظار کاهش قیمت را داشت.

محسن احمد مخبری عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان سم و کود هم در مورد برگزاری نمایشگاه و اینکه بخش خصوصی در این نمایشگاه تلاش زیادی را برای معرفی سم و کود بهتر داشته است، اظهار داشت: در این نمایشگاه 92 غرفه حضور دارند که این غرفه‌ها متشکل از 33 تولید‌کننده کود، 61 وارد‌کننده کود، 40 تولید‌کننده سم، 37 واردکننده سم، 2 تولید‌کننده کود بیولوژیک، 10 واردکننده کود بیولوژیک ، 6 تولید‌کننده بذر داخلی ، 22 واردکننده بذرهای اصلاح شده خارجی، یک تولید‌کننده ابزار، 17 وارد کننده ابزار و بیش از 6 هزار محصول توسط این شرکت‌ها نمایش گذاشته می‌شود.

مشروح خبر را در سایت خبرگزاری فارس بخوانید.