معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در افتتاحیه نمایشگاه:

نهاده‌های کشاورزی باید در گروه کالایی 2 قرار گیرند

 

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نهاده‌ها 5 تا 7 درصد در قیمت تمام شده تولید کشاورزی نقش دارند،‌ گفت: تأمین این نهاده‌ها باید در گروه کالایی 2 قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار ستاد خبری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران، مهندس محمدعلی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در آیین افتتاحیه این نمایشگاه که در محل مجتمع نمایشگاهی گفتگو در حال برگزاری است، با بیان اینکه نهاده‌های کشاورزی 5 تا 7 درصد قیمت تمام شده تولید را تشکیل می‌دهند، تأکید کرد: در اختصاص ارز این نهاده‌ها باید در گروه کالایی 2 قرار گیرند.

وی با تأکید به نقش نهاده‌ها در تولیدات کشاورزی، گفت: با توجه به تأثیر انواع نهاده‌ها مانند بذر، کود و سم در تولیدات بخش کشاورزی باید فضای رقابتی تولید ایجاد شود تا این نهاده‌ها با قیمت پایین‌تری در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

طهماسبی همچنین به حمایت دولت از تأمین و اختصاص ارز برای این گروه کالا تأکید کرد و گفت: در صورتی که این نهاده‌ها به گروه کالایی 2 منتقل شوند، تأمین نهاده‌ها تسهیل خواهد شد.

طهماسبی در بخش دیگری از صحبت‌های خود سلامتی را در گرو غذای سالم عنوان کرد و گفت: به این جهت محصولات کشاورزی بسیار مهم است و با تأمین نهاده‌ها می‌توان غذای سالم و در عین حال مغذی را تولید کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از تأمین مطلوب نهاده‌های کشاورزی خبر داد و گفت: کود کشاورزی نسبت به یک سال گذشته 29 درصد تولید بیشتری شده است، اما به این مفهوم نیست که کود در بخش کشاورزی بیشتر استفاده می‌شود. این افزایش تولید به دلیل بارندگی‌های مناسب و اصلاح روش‌های کودپاشی است که تقاضا را بیشتر کرده است.

به ازای یک کیلوگرم کوددهی تولید محصولات کشاورزی 9 برابر می‌شود، اما این کود باید به اندازه‌ای باشد که باقی‌مانده‌ای در محصولات کشاورزی ایجاد نکند.

طهماسبی همچنین از رشد 45 درصدی برنامه تأمین کود در مقایسه با برنامه طولانی‌مدت عنوان کرد و گفت: یکی از عمده دلیل رشد محصولات کشاورزی تأمین بذر و کود مناسب است.

وی همچنین به سیاست‌های تغییر شیوه کاشت از بذر به نشا به منظور کاهش مصرف آب اشاره کرد و گفت: این روش‌ها می‌تواند تولید کشور را متحول کند، همچنین سیاست دیگر کشت گلخانه‌ای و کاهش سموم پرخطر است.

معاون امور باغبانی جهاد کشاورزی با تشکر از تدارکات برگزارکنندگان این نمایشگاه که همچون 6 دوره گذشته کوشیده اند فضای مساعدی را جهت تعامل بین خانواده کشاورزان فراهم کنند، از آنها خواست در دوره بعد فضایی را نیز به معرفی و عرضه انواع نهالهای اصلاح شده اختصاص دهند.

هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران از 17 تا 20 دی ماه جاری دایر است.