توسعه بازار آفت‌کش‌های بیولوژیک به 10 میلیارد دلار تا سال 2025

10 شرکت برتر تولیدی آفت‌کش بیولوژیکی جهان در سال 2019

تحریریه هفتمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی تهران :  با توجه به رشد روز‌افزون جمعیت در چند دهه اخیر و اهمیت محصولات کشاورزی در تامین نیازهای مردم سراسر جهان، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است تا با استفاده از مواد شیمیایی محصولات کشاورزی بهبود یابند. از طرفی، تاثیرات طولانی مدت این مواد بر جان انسان و محیط زیست نیز موضوعی پوشیده نیست. از این‌رو، برای تغذیه جمعیت جهان بدون آسیب رساندن به محیط زیست، استفاده از آفت‌کش‌های بیولوژیکی باید به میزان قابل توجهی در دستور کار قرار گیرد. پیش‌بینی می‌شود که ارزش بازار آفت‌کش‌های بیولوژیکی تا سال 2025 به رقم 10 میلیارد دلار برسد که نسبت به سال 2019 حدود 16 درصد رشد نشان می‌دهد. اکنون به معرفی 10 شرکت برتر تولید‌کننده سموم و آفت‌کش‌های بیولوژیکی در سال 2019 می‌پردازیم:

* بایر کراپ (Bayer Crop)

شرکت بایر کراپ (Bayer Crop) در سال 1863 تاسیس شد و مقر آن در لورکوزن، آلمان است. این شرکت در چهار بخش شامل : داروسازی، بهداشت مصرف‌کننده، علوم زراعی و سلامت حیوانات فعالیت می‌کند. این شرکت در زمینه علوم زراعی محصولاتی نظیر: کود، سم، بذر، آفت‌کش، قارچ‌کش، علف‌کش و حشره‌کش به مشتریان ارائه می‌دهد. این شرکت با 301 شرکت تابعه در 78 کشور دنیا، حضور پر‌رنگی در آمریکای شمالی، اروپا، آفریقا، آسیا و خاورمیانه دارد.

*مارون(Marrone)

شرکت مارون (Marrone) در سال 2006 تاسیس شد و مقّر آن در دیویسِ آمریکا است. این شرکت به‌صورت بین‌المللی در حوزه آفت‌کش‌های زراعی و آبی فعالیت می‌کند و محصولات خود را نظیر: علف‌کش، قارچکش، جلبککش، حشره‌کش و تنظیم کننده رشد گیاه به بازار عرضه می‌کند. همچنین این شرکت با تولید محصولات تصفیه آب برای کاربردهای مختلفی نظیر: نیروگاه‌های برقی-آبی، نیروگاه‌های حرارتی، آب آشامیدنی، آبزی‌پروری، آبیاری و غیره حضور خود را در این صنعت به رخ می‌کشد. شرکت مارون در درجه اول محصولات خود را در ایالات‌متحده و سپس در اروپا، آمریکای لاتین و اقیانوسیه به فروش می‌رساند.

* سرتیس یو اس آ (Certis USA)

شرکت سرتیس یو اس آ (Certis USA) به عنوان یک شرکت تابعه از میتسویی (Mitsui) فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن در کلمبیا و ایالات متحده آمریکا واقع شده است. این شرکت به تولید سموم بیولوژیکی دفع آفات برای بازار کشاورزی و باغبانی می‌پردازد و محصولاتی نظیر: لارو‌کش، حشره‌کش، تنظیم‌کننده رشد حشرات، طعمه‌های حشره‌کش، صابون‌های حشره‌کش، علف‌کش، مواد  مغذی بیولوژیکی به بازار عرضه می‌کند. این شرکت حضور قدرتمندی در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و اقیانوسیه، خاور‌میانه و آفریقا دارد.

* داو (DAW)

شرکت داو (DAW) در سال 1897 تاسیس شد و مقّر آن در میشیگان آمریکا قرار دارد. این شرکت در 5 بخش کشاورزی، سلامت مصرف‌کننده، سلامت زیرساخت، مواد شیمیایی و مواد پلاستیکی فعالیت می‌کند. داو در زمینه کشاورزی به تولید محصولات بیولوژیکی زراعی نظیر بذر می‌پردازد و در ارائه راه‌حل مدیریت آفات شهری و تولید روغن‌های سالم نیز فعالیت می‌کند. شرکت داو با 189 واحد تولیدی در 34 کشور جهان، حضور خود را در بازار محصولات بیولوژیکی در سراسر آمریکای شمالی، اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و آمریکای لاتین تثبیت و ماندنی کرده است.

* مونسانتو (Monsanto)

شرکت مونسانتو (Monsanto)  سال 1901 تاسیس شد و مقر آن در میسوری آمریکا است. این‌ شرکت در تولید محصولات بیولوژیکی زراعی پیشرو است و در دو بخش: اصلاح بذر و بهره‌وری کشاورزی فعالیت می‌کند. این شرکت با تغییر صفات بیولوژیکی به کشاورزان در کنترل آفات و علف‌های هرز در مزارع سویا، پنبه و کلزا کمک می‌کند. شرکت مونسانتو در امریکای شمالی، آسیا، اروپا، آفریقا و اقیانوسیه حضور فعال دارد.

* ایساگرو (Isagro)

شرکت ایساگرو (Isagro) در سال 1992 تاسیس شد و مقر آن در میلانو ایتالیا است. این شرکت به عنوان یک شرکت تابعه از هولدیسا فعالیت می‌کند. ایساگرو در زمینه تحقیق، مدیریت، بازاریابی و توزیع محصولات شیمیایی-زراعی حضور فعال دارد. محصولات این شرکت را عموما حشره‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها تشکیل می‌دهند. این شرکت در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و آمریکای لاتین حضور پر‌رنگی دارد.

* کامسون بیو (Camson Bio)

شرکت کامسون بیو (Camson Bio) در سال 1993 تاسیس شد و مقر آن در بنگلور، هنر واقع است. این شرکت در زمینه تولید بذرهای هیبریدی، کودهای آلی و سموم بیولوژیکی فعالیت می‌کند و محصولاتی عاری از پسماند و همچنین دوستدار محیط‌زیست به مشتریان ارائه می‌دهد. این شرکت با 300 واحد تولیدی و 2600 نمایندگی فروش از حضور قدرتمندی در بازار مواد بیولوژیکی برخوردار است.

* آندرمات بیوکونتال (Andermatt Biocontal)

شرکت آندرمات بیوکونتال (Andermatt Biocontal) در سال 1988 تاسیس شد و مقر آن در سوئیس قرار دارد. این شرکت در زمینه تولید و فروش محصولات بیولوژیکی نظیر: نماتدکش‌ها، حشره‌کش‌ها و همچنین عرضه حشرات مفید گلخانه فعالیت می‌کند. این شرکت دارای شرکت‌های تابعه در فرانسه، آفریقای‌جنوبی، برزیل و کانادا است و با بیش از 80 توزیع کننده محصولات خود را در سراسر جهان به فروش می‌رساند.

* ب.آ.س.ف (BASF)

شرکت ب.ا.س.ف (BASF) در سال 1865 تاسیس شد و مقر آن در آلمان قرار دارد. این شرکت در زمینه تولید و فروش محصولات بیولوژیکی نظیر: حشره‌کش، قارچ‌کش، علف‌کش و همچنین محصولات مراقبت از گیاه فعالیت می‌کند. ب.اس.ف در آمریکای شمالی، آسیا، اقیانوسیه، آفریقا و خاورمیانه حضور فعال دارد.

* سام فیتوفارما (Som Phytopharma)
شرکت سام فیتوفارما (Som Phytopharma) در تولید و توزیع محصولات بیولوژیکی در حوزه‌های علوم زراعی، خاک، حیوانات، انسان و محیط‌زیست نقش فراوانی دارد. این شرکت در 2 بخش زندگی کشاورزی و زندگی دامی فعالیت می‌کند. در بخش زندگی کشاورزی به تولید آفت‌کش با منشاء گیاهان دارویی، آفت‌کش با منشا میکروبی، کودهای آلی و نهاده های کشاورزی می‌پردازد و در زمینه زندگی دامی نیز محصولات زیستی برای سلامت حیوانات تولید می‌کند. عمده فعالیت این شرکت در هند است.

لازم به ذکر است هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران در مورخ 17 تا 20 دی ماه 98 خورشیدی و با حضور شرکتهای تامین کننده انواع نهاده‌های تخصصی و با کیفیت ایران و جهان، به روالِ سالهای گذشته در محل مجتمع نمایشگاهی گفت‌وگو برگزار خواهد شد و فرصتی است تا کشاورزان با جدیدترین دستاوردهای دانش جهانی برای کشاورزی ایران آشنا شوند.