ر افتتاحیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران عنوان شد:

اعلام رویکردهای جدید وزارت جهادکشاورزی در تامین نهاده‌های کشاورزی توسط عباس کشاورز/ تمجید از عملکرد و دستاورد ۶ دوره گذشته

 

 

به گزارش ستاد خبری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران، مهندس عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی امروز سه شنبه 17 دی ۹۸ با حضور در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران با اشاره به حضور خود در تمام شش دوره برگزاری این نمایشگاه گفت: انصافا در جریان تمام ادوار برگزاری این نمایشگاه‌ها، پیشنهادت او از سوی خانواده شرکت‌کنندگان در نمایشگاه مورد توجه قرار گرفته و اجرایی شده و گام‌های بسیار موثر رو به جلو برداشته شده است.

وی با بیان اینکه در تمام ادوار برگزاری این نمایشگاه تعامل بسیار خوبی بین برگزارکنندگان نمایشگاه و تولیدکنندگان برقرار شده است، اظهار کرد: در این میان سازمان حفظ نباتات کشور نیز به عنوان یک سازمان حاکمیتی در زمینه ثبت و مقررات تعامل خوبی با تامین‌کنندگان نهاده‌های کشاورزی داشته و امور به مراتب روان‌تر از قبل از برگزاری نمایشگاه انجام شده است.

کشاورز در عین حال با اشاره به اتفاقات ناخواسته پس از تشدید تحریم‌های اقتصادی برای کشورمان خاطرنشان کرد: با وجود روند افزایش انواع فشارها به کشور، اما با همکاری دست‌اندرکاران بخش خصوصی و دولتی نه تنها مشکل حادی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی کشور رخ نداده است، بلکه شاهد رونق تولید در بسیاری از محصولات نیز بوده‌ایم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه هیچ گزارشی مبنی بر کمبود انواع نهاده‌ها مخابره نشده است ؛ این اتفاق را رهاورد تلاشی برشمرد که انجام شده است.

وی در اشاره به درخواست‌های جدیدی که از تأمین‌کنندگان نهاده ها دارد، گفت: با توجه به حضور ۱۰ هزار برند کودی در کشور که ۹۴۰۰ برند آن‌ها ثبت شده است؛ این اتفاق را به معنای هماهنگی خوب ایجاد شده بین تامین توزیع و تقاضا نهاده‌ها برشمرد.

کشاورز با اشاره به نزدیکی فرارسیدن فصل کشت بهاره اطمینان خاطر داد هیچ مشکلی در تامین نهاده وجود ندارد. حتی با توجه به مستندات موجود به ضرس قاطع می‌توان ادعا کرد بیش‌بود هم وجود دارد. و اگر چه این بیش بود به زیان فعال اقتصادی تامین کننده نهاد است، اما با توجه به حس وطن دوستی این عزیزان، از جانب کشاورزان از آن‌ها تشکر می‌کنم.
 

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در ادامه اضافه کرد: این مازاد نهاده‌های مورد نیاز بستگی به نوع آن‌ها از ۳۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از نیاز تامین شده است و هم اکنون در انبارهای بخش‌های دولتی و خصوصی موجود است.

وی با اشاره به شرایط خاص اخیر در کشور با یادآوری آن دسته از شرکت‌های خارجی که به دلایل خاص خود ناگزیر به ترک بازار کشاورزی ایران شده‌اند و ما هم قصد نقد یا مداخله در این تصمیم آن‌ها را نداریم، گفت: با وجود همه این اتفاقات به دلیل همبستگی خانواده کشاورزی کشور هیچ نگرانی در تأمین ماحیتاج غذایی کشور در زمان بروز تحریم‌ها و جنگ‌ها وجود ندارد.

کشاورز در عین حال با تمجید از شرکت‌هایی که با اقداماتی همدلانه همراهی و همکاری استثنایی فوق‌العاده داشته‌اند‌ از تمام این شرکت‌ها که به جبران کاستی‌های مقطعی رخ داده اقدام کرده‌اند، تشکر کرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه طی یک سال گذشته انجمن تولیدکنندگان بذر ایران دو نشست با انجمن بذر ترکیه داشته که در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده و همکاری رو به افزایش است، اظهار کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یک تسهیل‌گر حمایت از گسترش عرصه فعالیت برای بخش خصوصی است.

وی با اعلام آمادگی دولت جهت کاهش میزان وابستگی‌ها، از تولیدکنندگان بذر خواست تا جهت تجاری‌سازی دستاوردهای محققان شرکت‌های خصوصی داخل کشور گام‌های تدریجی اما استوار بردارند.

کشاورز با تشکر از خدارحمی، مدیرعامل بانک کشاورزی در مورد دست پیش برداشتن در عمل به تمام پیشنهادات منطقی وزارت جهاد کشاورزی در همکاری مسئولانه این بانک در پیشبرد برنامه‌های پیشنهادی این وزارت‌خانه، خواستار تداوم این همکاری‌ها شد.
 

وی با اظهار خشنودی از پیشرفت‌های رخ داده طی سال‌های اخیر در کیفیت نهاده‌های کشاورزی، به جریمه برخی خاطیان تولید نهاده‌های کشاورزی در استفاده از مواد شیمایی خطرناک در سال‌های ۹۳ و ۹۴ اشاره کرد و گفت:‌ در صورتی که فضای خالصانه‌ای وجود داشته باشد، تمام خانواده تأمین‌کنندگان نهاده‌های کشاورزی به تامین نهاده باکیفیت از جمله اقدام اخیر در تأمین علف‌کش گندم اقدام می‌کنند. تا جایی که نگرانی شش ماه گذشته وزارت جهاد کشاورزی را در این زمینه به طور کامل مرتفع کرده‌اند.

کشاورز در خاتمه با اشاره به رویکرد دیگری که باید در فضای جدید اتخاذ شود، از ‌تأمین‌کنندگان نهاده‌ها به ویژه بذر و آفت‌کش‌ها خواست با شرکای خارجی جهت انتقال دانش فنی تولید این نهاده‌ها از جمله تکثیر بذر همکاری دو جانبه داشته باشند.